Honza Malý18.1.2013Zpět

16 rad pro optimalizaci webu

Při tvorbě webů jsme zvyklí procházet případové studie, výzkumy chování návštěvníků a vycházíme i z našich vlastních uživatelských testování. Na tomto základě jsme pro vás sestavili seznam 16 nečekaných zjištění o chování uživatelů, které můžete ihned použít pro zlepšení vašeho webu.

Věděli jste, že dlouhá stránka nemusí vždy odradit?

Faktem je, že naprostá většina návštěvníků dokáže stránku posouvat na výšku. Uvidí a přečtou i to, co není vidět při prvním pohledu. Musí k tomu ale mít důvod.

Často uslyšíte, že lidé na webu nevidí to, co je schováno pod viditelnou částí, a nedokážou se k tomu dostat. Dříve bylo skutečně rozumnější stránky sestavit tak, aby se vešly na průměrný počítačový monitor, což často znamenalo rozkouskovat je a propojit desítkami odkazů. Posun stránky dříve vyžadoval určitou znalost uživatele, a ta byla v počátcích internetu často nedostatečná.

Scrollování na výšku je dnes nezbytné. Rozšíření kolečka myši jej zjednodušilo. Díky boomu mobilních zařízení s malými displeji a postupnému přechodu k monitorům s širokoúhlým zobrazením se stalo nutností. To, že lidé scrollovat dokážou, neznamená ale, že to automaticky budou dělat. Vždy musejí mít motivaci.

Při návrhu dlouhé stránky tak pracujte psychologicky: zaujměte uživatele v té části stránky, která je vidět jako první, získejte si jeho důvěru v to, že postupným čtením něco získá – nejlépe znalost, důležitou informaci, vhled do problematiky. Čím více jeho času nepromarníte, tím více se přiblížíte chvíli, kdy z něj bude váš nový zákazník.

Zjistěte další zajímavá fakta!

Věděli jste, že vaši uživatelé...

  • váš web nečtou, ale skenují?
  • preferují videa o délce 3 až 5 minut?
  • neznají a nepochopí posun stránky doprava?
  • místo krásy vaší stránky ocení informaci, která je na ní obsažena?
  • Flash animace berou jako přítěž?
  • zažívají při vyhledávání na webu převážně nepochopení?

Výsledky

Ukázkovým příkladem využití tohoto know-how v praxi je redesign webu Mojechaty.cz. Začali jsme se starší stránkou s komplikovaným objednávkovým formulářem, nepříliš lákavou grafikou a pár dalšími nedostatky. Po důkladné analýze a návrhu opatření jsme dokázali zvýšit tržby o 502 % v porovnání se stejným obdobím předchozího roku.

16 rad pro optimalizaci webu si můžete zdarma nechat zaslat na váš email:

Zadáním emailové adresy zároveň souhlasíte se zasíláním zajímavých materiálů a podkladů od společnosti Kurzor, s.r.o., a to maximálně jednou za čtvrt roku.

 

Honza Malý
maly@kurzor.net
+420 722 211 443
Honza se specializuje na návrh webů a UI, věnuje se také vývoji.