Petr Gogolín17.3.2014Zpět

Čtyři důvody pro responzivní web... a dva problémy, na které si musíte dát pozor

Jedna verze webu nestačí

Responzivní web upravuje svoji podobu podle velikosti displeje, na kterém se zobrazuje. Pokud si responzivní web otevřete na desktopu, tabletu a mobilu, uvidíte tři různé podoby toho samého webu. Na rozdíl od mobilního webu jde však stále o jednu stránku, která se přizpůsobuje - nikoliv o zvláštní mobilní verzi.

Responzivní web a jeho tři různé varianty

Zdroj obrázku: http://blog.pepperglobal.com/

Čtyři výhody responzivního webu

1. Lepší použitelnost

Hlavní výhodou responzivního webu je jeho výrazně lepší ovládání a uživatelský prožitek pro návštěvníka. Co může být horšího, než když potřebujete na cestách rychle zjistit jednoduchou informaci, ale máte pomalé mobilní připojení a na plné verzi stránek jen obtížně trefujete roztřeseným prstem miniaturní textové odkazy? O co lepší by bylo zobrazit přehlednou stránku uzpůsobenou pro mobil a ovládání prstem, která se bezproblémově načte, a vy rychle najdete, co hledáte?

2. Doporučené řešení od Google

Pokud vám příliš nezáleží na komfortu vašich uživatelů (což jistě ráda uvidí konkurence), mohlo by vás zajímat, že responzivní verze stránek je doporučeným řešením přímo do Google. Jednoduše a bez zbytečných technických detailů - pokud budete mít responzivní web, bude se vám lépe dařit ve výsledcích vyhledávání a pravděpodobně získáte větší množství návštěvníků.

3. Snadnější editace obsahu

Responzivní web také usnadňuje práci při editaci. Máte pouze jeden redakční systém a pouze jednu verzi stránek, kterou upravujete. Nemusíte vkládat jeden text a obrázky zvlášť na plnou verzi webu a poté ještě na mobilní.

4. Podpora marketingu na sociálních sítích

Dále si představte, že uživatel sdílí odkaz na váš web přes sociální sítě. Jeho kamarád si při cestě z práce na smartphonu s radostí otevře odkaz a místo stránky přizpůsobené jeho zařízení uvidí těžko ovladatelné rozhraní. Kvůli společenským trendům v šíření a sdílení informací je pro firmy aktivní na sociálních sítích responzivní web téměř nutností.

Statistika z výzkumu společnosti Google

  • V roce 2014 převýší počet uživatelů mobilního internetu počet uživatelů pevného připojení
  • 67 % uživatelů více otevřených ke koupi z webu, který má mobilní verzi
  • 62 % firem s responzivním webem dosáhlo zvýšení obratu
  • 48% uživatelů je frustrovaných a otrávených, když web nemá mobilní verzi 

Responzivní web má i svá úskalí

Hlavní možnou nevýhodou responzivního webu je jeho zpackaný vývoj a v praxi se lze setkat s dvěma nešvary. Tím prvním je nadměrná datová velikost stránky, která se pak načítá velmi pomalu. Nenechte se zmást, když responzivní web krásně funguje na vašem nejnovějším iPhone připojeném na výkonnou firemní  wi-fi. Myslete na uživatele, kteří mají běžný smartphone a jsou v oblasti bez rychlého mobilního internetu. Desítky sekund trvající načítání vám je příliš nenakloní.

Druhým typickým nešvarem je udělat z responzivního webu osekanou verzi plné varianty. Můžete očekávat, že uživatel má stejné cíle pro návštěvu vašeho webu, ať už přistupuje odkudkoliv. Zjednodušením a osekáním mobilní verze mu tedy jen házíte klacky pod nohy, místo abyste mu pomohli cíl snadněji splnit.

Realizace

Optimální postup realizace zahrnuje analýzu uživatelů a definici hlavních cílů webu. Dále je vhodné provést analýzu vstupních stránek, ze kterých získáváte největší množství návštěvníků, a na jejich design se zvlášť zaměřit. Poté si nechte zhotovit drátěné modely minimálně tří verzí webu – nejmenší velikost pro displeje se šířkou pod 768 px, střední velikost pro displeje se šířkou mezi 768 px až 992 px a plnou verzi pro displeje se šířkou nad 992 px.. Teprve po pečlivém otestování drátěných modelů přejděte ke grafické a programátorské části.

Stejně jako u jiného vývoje je dobré konečný výsledek testovat na různých zařízeních a ověřit si funkčnost řešení. Pokud toto podceníte, můžete některé uživatele zbytečnými chybami spolehlivě odradit:

Rozbitý web společnosti B&P Research

Článek původně vyšel v březnovém čísle časopisu BYZMAG, ročník 2014.

Petr Gogolín
peter@kurzor.net
+420 776 346 943
Petr se specializuje na analýzy a návrhy online strategií.