Petr Gogolín5.11.2010Zpět

Slovní plevel a jak ho vymýtit

Začnu předpokladem, že se pohybujeme v tržním prostředí a prostředkem k naplnění našich cílů je služba zákazníkům. Ideální jsou inteligentní, věrní a spolehliví klienti. Pokud o ně usilujeme, komunikujeme s nimi odpovídajícím způsobem? Budu tvrdit, že většina firem v tomto bodě povážlivě selhává.

Oblast komunikace se netýká jen prostředí internetu, jde o celkový přístup. Na webových stránkách firem jsou nedostatky však nejvíce viditelné. Kolikrát jste se za poslední dobu setkali s libovolnou firmou, které je podle vlastních slov zcela odlišná od konkurence? A kolikrát Vám v hlavě cynicky problesklo:

„Jo jasně, jste tak odlišný, až úplně splýváte“?

Think different.

Think different. Tak jako všichni ostatní. (zdroj: http://losingcontext.com/)

V moderním světě na nás ze všech směrů útočí reklamní slogany, tvrzení a různé nabídky. Není podstatné kolik tisíc jednotlivých sdělení nám proběhne za den před očima, důležitější je způsob jakým jsme se přizpůsobili této informační náloži. Pro mnohé lidi funguje jako účinný filtr jistý druh cynismu a sarkasmu. Pozor, jsou to často velmi inteligentní a všímaví lidé. Tedy přesně takoví, jací by v ideálním případě měli být vaši vysnění zákazníci.

Nadužívání slov ředí jejich význam. Krásný příklad je fair-play, které chápeme jako absenci nedovolených praktik, ale už ne jako čestné chování. Proto bylo nutné vymyslet nové slovní spojení ctít hru. Úspěch patří těm, jejichž sdělení nevzbudí cynické pozdvižení obočí, ale čerstvé emoce.

Jakmile si přečtou, že firma „poskytuje komplexní a efektivní řešení v oblasti XY, má individuální přístup, je flexibilní a spolehlivá“, ihned kdesi z pozadí svého vědomí uslyší hlásek, který říká: blá, blá, blá… Pokud je tento úvod neodradí a budou chtít kontaktovat odpovědnou osobu, pravděpodobně se setkají s týmem tří lidí, kde jeden má funkci CEO a další dva jsou manažeři s libovolným oborovým přívlastkem. Většina soudných lidí v tomto bodě zavře prohlížeč, ostatní sesbírají zbytek odvahy a vybraného pracovníka kontaktují.

Zaměstnanci malé firmy mají potřebu působit důvěryhodně a světaznale, proto vytasí ty nejúčinnější zbraně. Odborně znějící slova, moderní výrazy a především – milovanou manažerštinu. Synergickou spoluprací všech proaktivních členů jejich týmu jsou schopní přijít s inovativním řešením. Pracují zásadně podle win – win – win a jejich posláním je i za cenu spánkové deprivace předčit očekávání zákazníka. Uff.

Tímto slovním plevelem si spolehlivě odradíte značnou část nejnadějnějších prospektů. Nazývejme věci pravými jmény. To je prostá myšlenka, která může posunout firemní komunikaci na vyšší úroveň. Krásný příklad si lze vzít od podnikatelského génia Tomáše Bati, který se pod většinu zpráv podepisoval stručně: Šéf.

Pokud se snažíte vyvolat dojem velké firmy, zatímco máte kancelář doma v kuchyni, musíte neustále hlídat jak váš projev působí. Když nic nepředstíráte, pracujete s čistou hlavou a lépe.

Popisujte své skutečné výhody, neopakujte frázovité nesmysly z moderních příruček managementu a marketingu. Buďte inovativní, proaktivní a komplexní – ale pokud je takový každý, dává smysl klást důraz na tyto vlastnosti? Jestli jste začínající parta kamarádů, přiznejte to. Najdete si tím klienty, kterým právě tato pozice bude vyhovovat. Vy sami budete mnohem spokojenější než při snaze vytvářet dojem velké korporace, kde i sekretářka má sekretářku.

Pokud by jste trvali na zachování moderního manažerského dekora, doporučuji web http://www.bullshitjob.com coby velmi kvalitní zdroj informací o vhodných formulacích firemního poslání, názvosloví pracovních pozic a mnoho dalšího.

Petr Gogolín
peter@kurzor.net
+420 776 346 943
Petr se specializuje na analýzy a návrhy online strategií.