Honza Malý27.1.2011Zpět

Testujem.cz spuštěno

Před samotným spuštěním testujem.cz jsme uvažovali, jak k celé věci vlastně přistoupit. Nejdřív nás napadaly úderná prodejní hesla, pak jsme hledali fotografie lidí s nepasující obuví, ke kterým bychom nebohé návštěvníky současných webů přirovnali. Nakonec jsme si sedli a sepsali to polopatě, na celou stránku. Všechny argumenty pěkně pohromadě a přesně tak, jak je vnímáme sami.

 

jak jsme tvořili službuJak jsme tvořili testujem.cz – začali jsme na papíře

Proč testovat weby?

Český internet je z hlediska použitelnosti stránek pro koncové uživatele doslova pole neorané. Většina internetového marketingu se zaměřuje na to, jak dostat na stránku co nejvíce lidí – návštěvnost. Je důležité, abychom byli na první straně ve vyhledávačích, je důležité mít co nejvyšší hodnocení v nějakém pochybném SEO metru. To, jak stránky své uživatele udrží a zaujmou, už nikdo neřeší.

Při uživatelském testování webu se několik vybraných uživatelů posadí před PC, na kterém běží testovaná webová stránka, a jsou pod dohledem experta postupně instruováni k tomu, aby plnili různorodé úkoly. Jejich okamžitá reakce je pečlivě zaznamenávána a později analyzována. Víme, co na stránku říkají a jak se po ní pohybují. Co jim překáží, co je dokáže vytočit, co si je naopak získá a potěší.

Jak lépe začít, než naslouchat svým skutečným uživatelům, potencionálním návštěvníkům. To právě oni jsou klíčem k úspěchu. Jsou spouštěcím elementem dobrého, efektivně prodávajícího webu, který dokážou sami doporučit dál.

Analýzy čísel, statistiky návštěvnosti, dlouhé reporty plné grafů – známe je. Jsou dobré k tomu, aby odhalily, z jaké stránky lidé odcházejí, na co nejvíce klikají. Neřeknou ale proč tomu tak je a jak se to dá napravit nebo změnit. K tomu potřebujete ne čísla, ale znát skutečné, existující uživatele, hovořit s nimi a vidět jejich skutečnou práci s webem.

Uživatel – zapeklitý to případ

Návštěvník vašeho webu je kapitola sama pro sebe. Myslíte si, že ho znáte, že přece víte o lidech, co chodí na vaše stránky, vše? Omyl. Neznáte, dokud se sami nezeptáte. Ale ani odezva nestačí. Příklad: na facebooku vám někdo napíše na zeď: „já bych chtěl vyhledávání přes dvě textová pole, jedno pro články, jedno pro nadpisy“. Co uděláte s takovou informací? Okamžitě dáte povel svému programátorovi, aby na tom zapracoval? A jak na to zareagují ostatní?

Sami jistě cítíte, jak nešikovné je dát uživateli volnost při úpravách webu. Pokud jste z výše uvedeného sami v nejistotě, je načase dát šanci přístupu, který má systém a je dlouhodobě prověřený.

Proto uživatelské testování provádějí odborníci, kteří se dokážou v mnohdy protichůdných informacích zorientovat. A ještě lépe, sami znají ze své praxe postupy, které uživatele uspokojí a neudělají přitom ústupek vašemu podnikání a původnímu záměru webu.

Jsou dokonce věci, o kterých vám uživatelé neřeknou, protože o nich sami neví. Dělají je podvědomě. Zejména pracující, kteří tráví u počítače nějaký čas denně a jsou zvyklí fungovat bezmyšlenkovitě. Informace z nich nedostanete dotazováním, ale pozorováním jejich práce. Odhalení navyklých a nevědomých vzorců chování uživatelů vám dává do rukou mocnou zbraň pro boj a konkurencí.

Jak hledáme uživatele: sami a důsledně

Správný výběr uživatelů je opravdová věda. Zavedli jsme koncept testera - modelového uživatele. Mimo stránku pro firmy je na webu projektu přístup i do Tester zóny. Zde se může zaregistrovat naprosto kdokoliv a po vyplnění základního dotazníku je automaticky zařazen do databáze.

 

současná podoba náborové stránky testujem.czsoučasná (26.1.2011) podoba náborové stránky testujem.cz/tester

 

Proč jsme se pustili do něčeho tak náročného, jako je tvorba a údržba vlastní databáze? Vždyť je to pracné a kdekdo nám už vyčítal, jak je zcestné začínat od píky, když je přeci tolik různých možností. Naše důvody jsou prosté:

  • Naše databáze, naše pravidla, naše dotazníky. Nikdy nemusíme řešit problém toho, že náš dodavatel uživatelů pro testování není vhodný nebo spolehlivý. V praxi jsme se sami setkali s profesionálními agenturami, které pod slibem odměny přesvědčovaly náhodně vybrané studenty, aby doslova hráli potřebnou roli. 
  • O databázi můžeme průběžně pečovat. Vhodným systémem doplňujících otázek přes emailové rozesílání zajistíme, že vybraný tester bude vždy k danému projektu relevantní. Máme blízko k jeho profilu a při pozvání na testování si ho můžeme dále prověřit kontrolními dotazy. Dokonce ani velmi drahé komerční databáze nezaručí aktuálnost dat a dostupnost kontaktovaného [ověřeno].
  • Náklady na správu jsou relativně nízké. V případě outsourcingu agenturou jsou náklady na jednoho testera daleko vyšší. A to je významný vliv, který hýbe s celkovou cenou služby.

Pro koho to je a kolik to stojí?

Uživatelské testování není žádná novinka a nejsme ani jediní na trhu, kdo ho nabízí. Většina nabídek ale směřuje a je finančně nastavena tak, aby uspokojila velké zákazníky. Obvykle přímo cílí na weby rozsáhlé, korporátní, velmi známé a úspěšné. Cena jednoho testovacího kola může začínat na 30.000 Kč a i když mohou být výsledky velmi dobré, nevysvětlíte takto vysokou investici malé nebo středně velké firmě, která za podobné peníze někdy postaví i celý web.

testujem.cz - logo

Přitom je to škoda. Uživatelské testování nevyžaduje předražené zdroje, jeho výsledky mají velký přínos a v některých případech dokáží i znásobit tržby. Proto jsme si sedli s kalkulačkou v ruce a popřemýšleli, jak to udělat, aby jsme uživatelské testování mohli nabídnout co největšímu počtu firem. Výsledná cena, 14.900 Kč, je velmi příznivá a služba neztrácí nic na kvalitě. Naopak, tím že máme své testery pod kontrolou můžeme mít daleko důvěryhodnější závěry, než agentury, které si své uživatele outsourcují.

Jste malá nebo střední společnost? Provozujete web a potřebujete zvýšit jeho prodejní sílu? Pak zamiřte rovnou na testujem.cz a zjistěte o uživatelském testování webu od Kurzoru více.

Honza Malý
maly@kurzor.net
+420 722 211 443
Honza se specializuje na návrh webů a UI, věnuje se také vývoji.

Seriál: Uživatelské testování

Přednáška: uživatelské testování

Honza Malý přednášel na Mendelově univerzitě o uživatelském testování.

Honza Malý19.3.2011

Testujem.cz na konferenci

Služba testujem.cz byla oficiálně představena odborné veřejnosti na konferenci Efektivní web.

Marek Gach25.2.2011