Honza Malý19.3.2011Zpět

Přednáška: uživatelské testování

Přednášky na školách jsou příjemným vybočením z každodenní reality a práce s klienty. Mám je rád, ne snad proto že bych se rád poslouchal hovořící před davy. Přednášky a následná reakce studentů mi dává možnost zjistit, jak je to vlastně s chápáním našich postupů a jejich významu mezi běžnými lidmi, byť zde jde o aktivní vysokoškoláky. Každý evangelizátor a propagátor čehokoliv by měl znát svoji zpětnou vazbu. Přednáška je téměř pokaždé takové jedno velké „testování“.

Honza přednáší 
Honza Malý přednáší v předmětu Webový design na MENDELU

Průběh přednášky nejprve poukázal na běžné slabiny webů a jak se jich vyvarovat. To jsme podpořili několika příklady z praxe. Následně jsem se vrhnul na rozebrání toho, proč testovat, jak to udělat a na co si dát pozor. Zde si můžete podrobně přečíst, co je to uživatelské testování.

V této fázi přímo k mému testovacímu notebooku přicházeli vybraní studenti a sami si zkoušeli, jaké to vlastně je, testovat stránku na webu. Ukázalo se, jak je dobře že na přednášku nebyla z mé strany věnována velká příprava. Při vedení testování totiž vznikaly chyby v komunikaci dozorčí-tester, na které se dalo na místě upozorňovat. A že nebylo těžké je rozeznat:

  • udávání pokynů s názvoslovím stránky – když chcete testerovi říct, co má udělat, je chybou používat ve větě slova, která jsou na stránce dobře viditelná, například položky v navigaci. Tím celé testování velmi ovlivníte. Samozřejmě že v některým případech se tomu nedá vyhnout, např. když jsou slova tak jednoduchá, že těžko hledáte vhodné synonymum,
  • manipulace testera – nad rámec úkolů, které jste si předem jasně vymezili, nikdy testera v ničem nenavádějte a neraďte mu. Z pohledu získaných dat je to velké ovlivnění výsledků,
  • testování věcí, které nefungují – nemá smysl provádět akci, o které dopředu víte, že ji nelze provést. Zbytečně testera uvádíte do frustrace jen proto, abyste v podstatě odprezentovali svůj názor na chybu na webu jeho majiteli. To je zase manipulace. Když něco nefunguje a považujete to za důležité, řekněte to klientovi v předstihu,
  • záměrné zkracování průběhu testu – někdy je evidentní, že tester daný úkol nesplní, a nemá smysl jej zbytečně zdržovat a dále frustrovat. Ukončete úkol, pokud již nevede k žádným novým zjištěním a jsme v bludném kruhu. Na druhé straně: to, že „utnete“ někoho při řešení úkolu, mu a) náladu nepřidá a b) podpoříte tím zase svůj názor, tedy do jisté míry manipulujete. 

 A pro pobavení na závěr. Co nikdy neděláme? Nikdy, ale opravdu nikdy se testerovi nesmějeme.

 takto ne - smát se testerovi ;)

Update: 5. 4. 2011 – na základě upozornění jsem změnil název univerzity na současně platný "Mendelova univerzita v Brně". Za nedopatření se omlouvám. 

 

Honza Malý
maly@kurzor.net
+420 722 211 443
Honza se specializuje na návrh webů a UI, věnuje se také vývoji.

Seriál: Uživatelské testování

Testujem.cz na konferenci

Služba testujem.cz byla oficiálně představena odborné veřejnosti na konferenci Efektivní web.

Marek Gach25.2.2011

Testujem.cz spuštěno

Spustili jsme službu testujem.cz s nabídkou uživatelského testování. Článek v žurnálu odhalí více.

Honza Malý27.1.2011